Historia OSP

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubomierzu została założona w 1963 roku.

Pierwszymi założycielami straży byli

• Józef Bożek – Prezes
  • Maciej Wojtyczka – Naczelnik
  • Sebastian Kołodziejczyk , Stanisław Malarz , Michał Klimek oraz Jan Nieckula.

Wtedy druhów było 12 , ale z biegiem czasu do straży zapisywali się nowi członkowie i wkrótce było ich już 20. Na samym początku jednostka nie miała żadnego sprzętu , więc najpierw ze składek własnych i lokalnej społeczności zostały zakupione czapki rogatywki oraz mundury i pasy. Na początku lat 70 zakupiono motopopmę oraz pare węży , które były przechowywane w spichlerzu na osiedlu Mądrówka z racji tego że OSP nie posiadała własnej siedziby. Do pożaru sprzęt i druhowie jezdzili końmi , które należały do druhów strażaków. Pierwszy samochód marki Uaz na potrzeby OSP został zakupiony w 1994 roku. W 2005 roku dzięki gminie Mszana Dolna oraz ofiarności mieszkańców Lubomierza został zakupiony samochód bojowy marki Mercedes 911 , który w 2008 roku został  przekazany kolegom druhom z Glisnego. W 2001 roku dzięki staraniom druha Józefa Pajdzika Huta Zawiercie przekazała na rzecz jednostki prawie nową pompę M-800. Sprzęt przydaje sie podczas wielu akcji szczególnie wypadków komunikacyjnych i pożarów. Pod koniec lat 70 nastąpiły zmiany w zarządzie straży. Prezesem został Tadeusz Napora , Naczelnikiem – Stanisław Dawiec , Skarbnikiem – Franciszek Mysza a gospodarzem – Adam Baran. Za czasów prezesury Tadeusza Napory przy OSP działała młodzieżowa drużyna pożarnicza składająca się z chłopców i dziewcząt. Od tamtej pory następowały jeszcze zmiany składu zarządu. W latach 80 – tych Prezesem był Stanisław Dawiec senior , a w latach 1990 – 1992 Józef Pajdzik. Przez prawie 13 lat jednostce prezesował Józef Wojciarczyk ( również sołtys wsi w tym okresie ). Prowadził on jednostkę od 1992 roku aż do 2005 roku. Za jego czasów strażacy doczekali się własnej siedziby. Materiały na budowę remizy strażackiej zaczęto już gromadzić od 1985 roku. Zmuszały do tego bowiem liczne potrzeby , min. brak miejsca na sprzęt strażacki który przechowywano w szopie u Prezesa lub Naczelnika. Remiza miała mieć lokalizacje gdzie obecnie znajduje się szkoła podstawowa nr 1. Jednak pilniejszą potrzebą dla społeczności lokalnej okazała się szkoła. Tak wiec gotowe plany zostały przystosowane do celów budynku oświatowego , który dzisiaj odznacza się charakterystyczną wieża strażacką. W latach 90 – tych przy pomocy Urzędu Gminy zakupiono budynek do Gminnej Spółdzielni „samopomoc chłopska”. Zaczęto go remontować i przystosowywać na remizę w której planowano otworzyć także ośrodek zdrowia. Dnia 4 kwietnia 2003 roku odbyło się uroczyste poświecenie i otwarcie remizy. Budynek został wyposażony. Posiada zaplecze kuchenne oraz 10 pokoi 2,3,4 i 5 osobowych. Od 2006 roku Prezesem OSP był druh Piotr Doll , który niestrudzenie dba o dobro jednostki. Dzięki jego staraniom w 2012 roku budynek remizy został kompleksowo zmodernizowany i wyposażony. Została dobudowana zewnętrzna klatka schodowa dostosowana do przepisów ppoż wyremontowano schody zewnętrze wraz z ich zadaszeniem , zagospodarowano teren wokół budynku wraz z wykonaniem ogrodzenia , zainstalowano monitoring. Zakupiono wysokiej klasy wyposażenie do kuchni , sali oraz pokoi , sprzęt gastronomiczny , nagłośnieniowy oraz audiowizualny. Sfinansowanie tej było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach działania „odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 oraz pomocy finansowej Gminy Mszana Dolna. Również dzięki wsparciu unijnemu od 2008 roku w remizie mieści się Internetowe Centrum Edukacyjno – Oświatowe wyposażone w sprzęt komputerowy , z którego nieodpłatnie korzystają mieszkańcy zwłaszcza ci najmłodsi. w 2001 roku przy pomocy druhów strażaków oraz mieszkańców Lubomierza został zakupiony i poświęcony sztandar dla jednostki. W 2002 roku OSP została odznaczona brązowym medalem ” za zasługi dla pożarnictwa”. Ochotnicy regularnie sprawdzają swoją sprawność poprzez udział w różnego rodzaju kursach oraz ćwiczeniach. OSP od dłuższego czasu współpracuje z gminami partnerskimi : Margonin i Lubomierz na Dolnym Śląsku , która polega na wymianie dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych i wakacji. Wymiana taka odbywa się już od kilku lat i jest wielką atrakcją zarówno dla wyjeżdżających jak i tych którzy przyjeżdżają do Lubomierza.